Te egészségesen ettél ma?

fotó: www.unspalsh.com

 Új életmódprogram indul útjára, amely követésével kihozhatod magadból a maximumot

Összeszámoltad már életedben, mennyi olyan nap telt el hasztalanul, amikor elhatároztad, hogy márpedig mától egészségesebben táplálkozol, de pár óra múlva vagy legkésőbb néhány nap múlva ismét csalódottan majszoltad a mogyorós csokit egy cukros kóla kíséretében?

Ha lenne ilyen adatunk önmagunkról vagy a környezetünkről, valószínűleg elképesztő és egyben lehangoló eredményt kapnánk. De ennek most végre vége, hiszen elindul programunk és bízunk benne, hogy időről-időre egyre több érdeklődő és lelkes életmódváltó akad. Ez a program mindenkinek szól! Mindegy, hogy túlsúlyos vagy vékony, hogy gyermek vagy nagyszülő, igyekszünk minden korosztályt bevonni és elcsábítani egy egészségesebb és jobb életminőség irányába.

Témáink között szerepelnek majd:

  • Elmondjuk, hogy miért nagyon fontos a szülői példa és hogyan hat a felnőttek táplálkozási szokása a gyermekekére.
  • Lebontjuk a falat a táplálék kiegészítők körül – nem csak a gyúrósoknak van rá szüksége.
  • Felhívjuk a figyelmet a rendszeres vitaminfogyasztás fontosságára.
  • Bemutatunk pár egyszerű trükköt, amivel könnyebb betartani az egészséges táplálkozást a mindennapokban.

Elérhető módon kínálunk jobb, egészségesebb életminőséget minden programba bekapcsolódónak. Célunk, hogy minél többen tartsanak velünk, ezért ennek elérése érdekében rendszeresen jelennek meg írásaink.

Csatlakozz!  Legyél egészségesebb mostantól!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


7 tipp, amellyel egyszerűen léphetsz be az egészséges életmód kapuján

 fotó: www.unspalsh.com

Sokszor csak apró dolgokon kell változtatni, és máris dinamikusabban indul a reggel, vagy végre feljön a régóta a szekrény mélyére hajított nadrág.

Íme néhány tipp, amelyek betartásával könnyedén megszabadulhatunk a méreganyagoktól és eggyel bentebb is vehetjük a nadrágszíjat.

  1. Fogyassz több folyadékot!

Miért?

Az emberek többsége elfelejt inni és emiatt a szervezet éhségérzettel jelez. Azaz, sokszor elég lenne inni egy pohár vizet és elszállna az ételek utáni sóvárgás. Legyen mindig kéznél egy pohár vagy egy üveg víz, és amikor jelentkezik az éhségérzet, de még nem jött el az evés ideje kortyolgassunk!  Ezzel máris több kariát is megspórolhatunk, továbbá a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása méregtelenítésre is sarkallja a szervezetet. Fontos, hogy a cukros üdítőktől ne várjunk csodát! Azoktól maximum hízni fogunk és a fogaknak sem tesznek jót.

  1. Gyakori fogmosás

Ha az étkezések után mindig fogat mosunk, akkor a szervezetünk megszokja, hogy vége az étkezésnek, igy nem igényli a további evést. Nem marad a szájban az étel íze, így nem vágyakozunk már rá. Akkor is jó trükk a fogmosás, ha még nincs itt a következő evés ideje, de már jelez a szervezet. Ezzel a módszerrel nem csak a felesleges kalóriáktól kíméljük meg magunkat, de a fogainknak is kedvez a gyakrabb ápolás.

  1. Stop nassolás

Aki étkezések között még eszik,  – pláne édességet –  az plusz felesleges, üres kalóriákat visz be a szervezetébe, amely egyenes és igen gyors út az elhízáshoz. Ha abbamarad a nassolás, kevesebbet fog mutatni a mérleg nyelve és jobban fogunk mutatni a ruháinkban is.

  1. Válts egészségesre

Cseréld le a sima cukrot eritritre vagy nyírfacukorra. A fehér lisztes kenyér helyett, vásárolj vagy készíts teljes kiőrlésű kenyeret. A margarint érdemes lecserélni vajra. A csoki helyett pedig fogyasszunk gyümölcsöt vagy aszalványokat és magvakat.

  1. Időzítés

Ha mindenképpen elfogyasztanál egy finom, de hizlaló ételt, akkor trüközz az időzítéssel! Jobb, ha reggelire vagy ebédre eszed meg a kalóriabombát, mert akkor még jó eséllyel, akár le is mozoghatod.
Viszont, aki vacsorára tömi meg a hasát, biztos lehet benne, hogy az egész felesleges kalória lerakódik, továbbá az alvás is nyugtalan lesz.

  1. Ne edd meg a gyerek maradékát!

Az étel drága és nagyon rossz kidobni – ezzel nem vitatkozunk.  Legtöbbször anyukákkal fordul elő, hogy a gyermeke maradékát megeszi, mert nincs szíve kidobni. Legyen inkább az a mód, hogy szedjünk a gyereknek kisebb adagot. Ha mégis megmarad az étel, akkor vagy egyszerűen tegyük el későbbre, vagy adjuk az ételt a házi kedvencünknek.

  1. Ne együnk este 19 óra után

Sokaknak beválik az a módszer, ha este 18 óra után már nem esznek semmit. Talán úgy lehetne ezt teljesen személyre szabni, hogy ne együnk már 2 órával azelőtt, hogy eljön az esti lenyugvás, a tévézés, olvasás, majd az alvás ideje. Így a gyomorban lesz étel, de nem azon fog fáradozni egész éjjel, hogy egy komplett menüvel megbirkózzon.

Ennek a 7 tippnek a betartása nem is olyan nehéz, igaz? Mégis sokat tehetünk magunkért és a családunkért a betartásukkal!

Sok sikert!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Legyen kedvencünk a brokkoli!

fotó: www.unspalsh.com

A gyerekek általában nem bírják a színét, a felnőttek nem mindig kedvelik az ízét. Pedig a brokkoli egy olyan zöldség, amelyet nagyon könnyű feldolgozni, szuper egészséges és nem is hizlal. Most megpróbálunk javítani a népszerűségén.

Nézzük a jó tulajdonságait:

Könnyen megtisztítható és feldolgozható. Köretnek az elkészítése egészen egyszerű, csak tegyük sós vízbe és főzzük addig, ameddig meg nem puhul.

Tehetjük sütőbe is a már megfőtt brokkoli rózsákat és egy kis natúr joghurttal és reszelt sajttal összesütve igazi nyalánkságot kapunk.

A brokkoliban rengeteg rostanyag és vitamin található, amelyek hatékonyan léphetnek fel a daganatos betegségek elleni harcban. C-vitamin tartalma is igen magas, így az immunrendszerre is kedvezően hat.

Segít a plusz kilók elleni harcban is, hiszen tápláló, de értékes tápanyag, amelynek alig van kalóriatartalma. Vacsorára natúr hússal tökéletes választás, amennyiben súlycsökkentés a cél.

Brokkolikrémleves recept:

Hozzávalók:

  • 1 fej brokkoli
  • 1 darab közepes hagyma
  • 1 darab (édes) burgonya
  • 2 gerezd fokhagyma (elhagyható)
  • 2 darab erőleves vagy húsleves kocka
  • só, olaj, bors

A hagymát apróra kockázzuk és megpirítjuk az olajon. Közben a brokkolit megszabadítjuk a szárától és a rózsákat megtisztítjuk. A burgonyát is meghámozzuk, daraboljuk. Ha ez megvan, a brokkolit és a krumplit hozzáadjuk a hagymához, felöntjük az egészet annyi vízzel, hogy éppen ellepje, majd ízesítjük sóval, borssal, a leves kockákkal, és ízlés szerint fokhagymával. Addig főzzük, amíg a zöldségek meg nem puhulnak, majd botmixerrel vagy turmixgéppel krémesítjük.

Lusta verzió:

A hagymát és a burgonyát sem kockázzuk apróra, csak négybe vágjuk és a tisztított brokkoli rózsákkal és a fűszerekkel vízben egyszerűen összefőzzük, majd a leírtak alapján pürésítjük.

Édesburgonyát használjanak a cukorbetegek és azok, akik jobban kedvelik az édes ízeket, továbbá a gyerekeknek is vélhetően jobban esik majd így a leves.

Jó étvágyat!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Rengeteg az elhízott kisgyerek. Mit tehetnek a szülők?

fotó: www.unspalsh.com

Ha nyitott szemmel járunk az utcán vagy, alaposan körbenézünk a strandokon, akkor megdöbbenve tapasztalhatjuk, hogy mennyi-mennyi az elhízott ember. Ennél sokkal elkeserítőbb, hogy már a gyermekek nagy százaléka is túlsúlyos.

A szülői felelősség:

Nincs olyan, hogy egy kisgyerek hacsak ránéz valamire máris elhízik. Természetesen, vannak genetikai különbségek, amelyek nem csak a testsúlyban, de a magasságban és egyéb tényezőkben is megmutatkoznak, így akár két ikertestvér között is lehetnek eltérések. De mindenképpen fel kell figyelnünk arra a jelenségre, ha egy gyerek, ahogy mondani szokás: „Már a levegőtől is hízik.” Ebben az esetben két dolga van egy szülőnek:

1., Megnézni, hogy valóban kiegyensúlyozott-e a gyermek étkezése? Mozog-e eleget? Mennyi édességet, pizzát, tésztát, azaz hizlaló ételt fogyaszt? Szerepel-e az ételei között elég rost, zöldség, gyümölcs? Mennyi folyadékot fogyaszt? Nagyon fontos, hogy a folyadék jelentős része víz legyen, mert a cukros üdítők még jobban elősegítik a hízást.

Legkönnyebben egy étkezési naplóval lehet követni az elfogyasztott ételek minőségét és mennyiségét, így pontos képet kap anya és apa, hogy mit, mikor és mennyit evett a csemete. Néha meghökkentő a visszaolvasás.

2., Ha az étkezéssel semmi gond és a gyermek tényleg bármitől és a semmitől is hízik, akkor érdemes orvoshoz fordulni és megnézni, hogy mi állhat ennek a folyamatnak a hátterében. Nem kell megijedni! Vannak olyan eltérések, amelyeket akár egy diétával orvosolni lehet. Ettől a gyermek egészsége is és a közérzete is jobb lesz. Ne hanyagoljuk el ezt a kérdést.

Miért fontos ez?

Az első és legfontosabb dolog az egészség. Egy erősen elhízott gyermek szervezetének rengeteg kihívással kell megbirkóznia és sajnos, az alábbi betegségek előfordulása/kialakulása sem ritka:

  • cukorbetegség
  • asztma
  • májbetegség
  • magas vérnyomás
  • ízületi panaszok a magas terhelés következtében
  • a daganatos betegségek könnyebben alakulnak ki
  • szív-és érrendszeri problémák,

azaz már a kisgyermek, a szülők kicsi kincsének szervezete olyan feladatokkal kell megküzdjön, amelyek inkább jóval idősebb korban jellemzőek.

Ezt ugye senki nem szeretné, annak a kis emberkének, akit a legjobban szeret a világon?

Mit tehetünk?

Változtassunk életmódot és mutassunk példát!

Kezdjen el az egész család odafigyelni az étkezésére. Szerepeljen több nyers zöldség és gyümölcs az otthoni menüben. A vacsora ideje legyen a lefekvés előtt 2 órával és ilyenkor már ne együnk hatalmas mennyiséget.

Igyunk vizet!

Egyszerűen ne vásároljunk otthonra cukros üdítőket, így kénytelen lesz a gyermek vízzel oltani a szomját és szépen lassan visszaszokni erre az italra.

Ne jutalmazzunk édességgel!

Az édesség ne legyen tiltott gyümölcs, de tartsuk be a mennyiségi határokat. De szokjunk le arról, hogy ha a gyerek várakozni kényszerül, akkor csokikával tereljük el a figyelmét. Kirándulásra, színházba, moziba ne édességet, hanem gyümölcsöt vigyünk nassolni. Ha ez végképp nem megy, akkor készítsünk vagy vásároljunk teljes kiőrlésű nasit, és kínáljuk azzal az ifjoncot.

Mozogjunk!

Egy kis séta a közértbe vagy a játszótérre senkinek nem fog megártani. Sokszor maga a szülő szoktatja le a gyereket a mozgásról. Mert a gyermek egy ideig kéri, hogy bújócskázzon vagy focizzon vele, de a folyamatos elutasítás után, már nem szól többet. Inkább leül egy csokival a tablet elé.

Ne hagyjuk, hogy a fiunk, vagy a kislányunk szenvedjen az állandó túlsúlytól. Aki nem elhízott ezt úgy képzelheti el, hogy olyan érzés, mintha soha nem tehetné le az a 120-150 centis kis kölyök az 5-10 kilós iskolatáskát. Mintha azzal kellene futnia a testnevelés órán, azzal kellene jól éreznie magát a Báb színházban és azzal kellene éjjel kényelmesen aludnia. Sorolhatnánk. Ne felejtsük azt sem, hogy a gyerekek nyelve igen éles és nem mindig kíméletes. Ne tegyük ki annak, hogy csúfolják a súlya miatt.

Lehet, hogy a kezdet nehéz lesz, de ne adjuk fel! Egy egészségesebb és boldogabb gyermek lesz az eredménye a kitartásnak!

Sok sikert és jó egészséget!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Glicin a filléres csodaszer – Te hallottál már róla?

A glicin egy cukornak kinéző fehér szemcsés por, amelynek az íze is hasonlít a cukoréhoz. Ez nem véletlen. A cukorral ellentétben viszont csak és kizárólag pozitív élettani hatásai vannak. Érdemes elolvasni írásunkat a glicinről, amely kollagénekből származó természetes aminosav.

Optimális vércukor

A glükóz (és így a szénhidrátok) vércukorszintet megemelő hatását jelentősen mérsékeli. Fokozza az inzulin hatékonyságát, azonban az inzulin szintet szinte egyáltalán nem emeli, ellenben a jótékony hatású glükagon szintjén igen, ami az inzulin „ellenlábasa”. Csökkenti az inzulin-rezisztencia esetén megfigyelhető magas vérzsír szintet is.

Bőr

A bőrünk jelentős mennyiségű kollagént tartalmaz, így glicint is. A kollagén peptidek ráncainkat csökkentő, bőrünk rugalmasságát növelő és hidratáló, bőrfiatalító hatása jól ismert és sokat kutatott. A kollagén pedig hatását nagyrészt a magas glicin tartalmának köszönheti. A kollagén, glicin, C-vitamin, szőlőhéj- és magkivonat valamint a bioflavonoidok remek kombináció lehet, ha bőrünk fiatalságára belsőleg gondolunk. Idegrendszer Kis mennyisége fokozza az éberséget és az agyi mikrokapillárisok keringését. Emellett depresszió, skizofrénia és OCD (kényszerbetegség) kezelésére is hatásos megoldás, a különböző kísérletek szerint.

Méregtelenítés

Ezzel kapcsolatban csak állatokon végzett kísérletek vannak, de ezen kutatások alapján a máj és vese funkcióját javítja, fokozza a glutation nevű, erős méregtelenítő és antioxidáns hatású anyag termelődését.

 Alvás

Több kutatás is foglalkozott a glicin alvásra gyakorolt hatásával emberek esetén. A megállapítások közé tartozik, hogy a lefekvés előtt elfogyasztott glicin (3 gramm elszopogatva) javítja az alvás minőséget, gyorsítja az elalvást, valamint enyhíti a túl korai ébredést és kevesebb alvás esetén is kipihentebbek leszünk. (Hat óra alvás glicinnel sokszor jobb alvásminőséget eredményezett, mint nyolc óra alvás glicin nélkül.)

A glicin édesítőszernek is kiváló!

Nincs mellékíze, hőálló, a cukorral nagyjából megegyező édesítő hatása van. A polialkoholokkal (pl.: xilit/nyírfacukor, maltit, eritrit) szemben nem okoz bélrendszeri problémákat senkinél. Nem veri át a szervezetet, mert az édes íze mögött nem üres kalória van, ahogy a legtöbb édesítő esetében, hiszen a glicin fehérje és akként is kezeli szervezetünk. (Az édes íz cukorforrást jelent a szervezetnek és a glicinből szükség esetén a szervezet valóban képes cukrot előállítani, így nem okoz hypoglikémiát.) A túlzott vércukor emelkedést gátló hatása miatt pedig különösen jó – szénhidrátokat amúgy is nagy mennyiségben tartalmazó – sütik és hasonlók édesítésére, hiszen azok hirtelen vércukor növelő hatását kordában tartja.

Adagolása igen egyszerű: elalvás előtt langyos vízben oldjunk fel egy kávés kanálnyit és fogasszuk el!

Az írás elkészüléséhez a www.valtozzmeg.hu weboldal forrásként szolgált.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


 Futni jó! Miért is? 8 ok, hogy Te is rászokj.

fotó: www.unsplash.com

 Aki régóta gondolkozik azon, hogy el kellene kezdenie futni, annak szolgálunk most motiváló tényekkel a futásról.

 1 Fiatalít
Sok forrásból lehet olvasni, hogy tudományos kutatások szerint a fiatalság forrása nem nem más, mint a futás! Mivel eléggé összetett mozgásforma, így nem csak szépen formálhatjuk vele az alakunkat, de fiatalon is tarthatjuk a testünket.

2. Kikapcsol
Természetesen, nem azon edzések alkalmával, amikor még alig kapunk levegőt és nagyjából megküzdünk minden megtett méterért, hanem amikor ezen a fázison átestünk. Akkor a futás egy testedzéssel egybekötött, aktív kikapcsolódás lesz, amikor átgondolhatjuk a napi dolgainkat, meghallgathatunk egy érdekes podcast-ot, esetleg nyelvet tanulhatunk.

3. Stresszmentesít
Miközben futunk kiadjuk magunkból a napi felgyülemlett stresszt, amely jót tesz az egészségünknek is.

4. Mentális frissességet biztosít
Egy amerikai tanulmány szerint, azok a nők, akik fiatalkorukban gyakran sportoltak és futottak, kisebb valószínűséggel szenvednek a későbbiekben demenciától.

 5. Jobb alvás
A fentieket elolvasva nem véletlen, hogy az alvás minőségén is javít a futás. Mivel kiadjuk a stresszt és feldolgozzuk a napi konfliktusainkat is, ezért ez az agyi tevékenység nem korlátozódik arra az időre, amikor nyugodtan fekszünk az ágyban. Mivel már átrágtuk magunkat ezeken a dolgokon, így könnyebben alszunk el.

6. Erős immunrendszer
Futhatunk a szabadban vagy edzőteremben is – főleg, aki nem bírja a hideget, annak ajánlott a hűvös idő beköszöntével edzőteremben folytatni a futást – ugyanis kimutatták, hogy napi egy órás testmozgással 20%-kal csökkenthetjük a felső légúti megbetegedések előfordulását.

7. Fogyaszt
A futással átlagban óránként 500-700 kalóriát égethetünk el. Ez függ az életkortól, a tempótól, az edzettségtől és attól, hogy az edzést végző férfi vagy nő.

8.Kitartásra tanít
Aki ezt a monoton mozgásformát bírja és időről-időre megy és teljesíti a távot, elmondhatja magáról, hogy vasakarata van. Ez az akarat pedig megmutatkozik az élet más területein is.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért fontosak a vitaminok és az ásványianyagok?


fotó: www.unsplash.com

 A téli időszakban még fontosabb a vitaminok fogyasztása, mivel ilyenkor könnyebben betegedünk meg, kapunk el fertőzéseket.

Először is pontosítsuk, hogy mit is jelent a szó, hogy vitamin?

A vitaminok létfontosságú anyagok, amelyeket néhány kivételtől eltekintve sem az emberi, sem az állati szervezet nem képes előállítani, így étkezés útján jut hozzá a szervezet. A vitaminok hiánya szimptómákat okoz, amelyek a pótlásukkal megszűnnek. Sajnos, a tünetek általában nem annyira jellegzetesek, így gyakran nehéz felismerni őket. Azonban árulkodó lehet a fáradtság, a hajhullás, de az emésztési problémák is.

Az étkezésünkkel rengeteget tehetünk az egészségünkért és igen fontos vitaminokat is juttathatunk szervezetünkbe. Nem szabad elfelejteni, hogy a vitaminok legértékesebb forrása a nyers zöldség és gyümölcs, mivel főzés és sütés közben sok-sok értékes tápanyag vész kárba.

Mi gátolhatja a felszívódást?

 A dohányzás:

A dohányzók hátránnyal indulnak, hiszen a cigarettázás közben a szervezetbe kerülő elem a kadmium megköt egyes vitaminokat, főleg a C-vitamint.

Az alkoholfogyasztás:

Akik rendszeresen, viszonylag nagy mennyiségben fogyasztanak szeszes italokat a szervezetük, főleg a gyomruk állandó gyulladásban vagy és így ez a szerv képtelen a vitaminok optimálás felszívódását elősegíteni.

 A gyulladásos folyamatok jelenléte:

A szervezetben jelenlévő gyulladásos folyamatok is nehezítik, akár teljesen blokkolhatják az értékes vitaminok felszívódását.

Hányás-hasmenéses állapot:

Nem szükséges sokáig magyarázni, hogy a meggyorsított bélrendszeri folyamatok miatt, a vitaminok szinte teljes egészében kiürülnek.

Más tápanyaggal történő együttes fogyasztás:

Körültekintőnek kell lennünk mit, mivel próbálunk pótolni, hiszen például a magnézium gátolja a vas felszívódását.

Azt is jó tudni, hogy a vitaminok nem csak étkezéssel, táplálék kiegészítőkkel, de nagyon jól pótolhatok gyógyteákkal is.

Amikor hűvösebb az idő, az ízesített teák mellé ajánlunk is két igen hatékony gyógyteát, a csalánt és a csipkebogyót. A csalán tea méregtelenítő hatású és a vas tartalma is jelentős, így a téli fáradékonyság elkerülése érdeklében, ajánlott a kúraszerű fogyasztása.

A csipkebogyó tea pedig igen jelentős C-vitamin tartalommal bír, amely a vas felszívódását is elősegíti, így még ellenállóbbá tehetjük az immunrendszerünket.

Az egészséges életmód kapcsán további érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalra klikkelve.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Kövér vagyok?

Furcsa lehet ezt a címet olvasni, hiszen elvileg ez egy elég könnyen megválaszolható kérdés. Ha ránézünk valakire, vagy akár önmagunkra a tükörben viszonylag hamar el tudjuk dönteni a választ.

Viszont vannak fontos tényezők, amelyek alapján mégis biztosabban állapíthatjuk meg, hogy ki számít elhízottnak.

Képzeljünk el két női testet. Mindkét hölgy 60 kiló. Az egyikük 168 centi rendszeresen végez kardió és erősítő edzéseket, odafigyel a táplálkozására. Teste izmos és feszes. A másik hölgy is 168 centi, nem szokott edzeni és azt eszi, ami éppen az eszébe jut, nem törődve a tápanyagokkal és a bevitt kalóriákkal. Az ő teste nem definiált, viszonylag lazák a szövetei, és a narancsbőr is jelen van a kritikus testrészein.

Amikor a két testre ránézünk nem is gondolnánk, hogy a súlyuk ugyanannyi és a második alanyt valószínűleg – ha nem is borzasztóan – de elhízottnak láthatjuk. Főleg fürdőruhában.

Ezért nem teljesen helyes, ha a BMI indexre hagyatkozunk, mikor azt szeretnénk megállapítani, hogy túlsúlyosak vagyunk-e vagy sem?

De mi is az a BMI?

 A BMI a testtömeg indexet jelöli. A BMI kiszámolható, ha a testsúlyt osztjuk a magasság négyzetével. Azaz a képlet egy 60 kilós és a 170 centis egyén esetében:

60 (kg) osztva 1,7 (m2) = 60 / 2,89 = 20,76

Mit jelent ez az eredmény? Ha 18,5 és 25 között van a BMI indexünk, akkor normál testsúlyúak vagyunk. Ha az érték a kevesebb, mint 18,5, akkor soványnak mondható a mért személy, ha magasabb, mint 25, akkor elhízottnak.

Mi a BMI hibája?  Az, hogy a testzsír százalékot nem veszi figyelembe, azaz például egy testépítő férfi esetében az eredmény elhízottságra utalhat, miközben erről szó sincs.

Ettől függetlenül a BMI azért mégis hasznos, hiszen ha a 18,5 és 25 közötti tartományban vagyunk, – főleg amennyiben a mértani közepén – olyan nagy baj nem lehet a testsúlyunkkal. Azaz például, nem vagyunk extrém módon kitéve a túlsúlyból adódó betegségeknek.

Akit behatóbban érdekel az, hogy a teste milyen arányban tartalmaz izmot és zsírt, továbbá tudni szeretné, hogy amikor veszít a súlyából az izomból vagy zsírból történik – érdemes beszereznie egy okos mérleget. Ezek az eszközök okostelefonnal kompatibilisek, és egy applikáción keresztül követhetjük nyomon testünk változásait.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért fontos része az életmódváltásnak a mozgás?

Az étkezés megváltoztatása mellett a másik igen fontos tényező, a mozgás. Nézzük meg, hogy miért.

Formálódás:

Aki az étkezésén változtat helyes irányban, annak a teste fogyni fog, viszont formálódni nem. A mozgás és erősítés segítségével szép testalkatra tehetünk szert.

Kalóriaégetés:

A mozgás segít elégetni a kalóriákat, így hatékonyabbá tehetjük a fogyókúránkat.

Egészségmegőrzés:

A mozgás segít karbantarja a testünket, így a szervezetünket. Segít kiválasztani a méreganyagoat is.

Lelkimegújulás:

Az, aki heti rendszerességgel azt a mozgásformát végzi, amelyben örömét leli, sokkal kiegyensúlyozottabb és nyugodtabb.

Étkezés:

A mozgás jó hatással van az étkezésre is, hiszen amikor egy-egy edzés alkalmával megközdünk a lerakodótt plusz kilókkal, akkor kapjuk a legnagyobb ösztönzést, hogy még jobban ügyeljünk az egészséges étkezésre és a megfelelő mennyiségekre.

Ivás:

Aki mozog, az izzad. Aki izzad, az szomjas. Így az edzés napok alkalmával, valószínűleg megfelelő mennyiségű folyadékot fogyszasztunk el.

Alvás:

Ha kiedzettük magunkból a napi feszültséget, ingerültséget sokkal könnyebben alszunk és pihentetőbb lesz az alvásunk.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Immunerősítés gyömbérrel

fotó: www.unsplash.com

Amikor a piacon vagy a boltban a gyömbér árára nézünk, kicsit elborzadhatunk. A gyömbér valóban nem olcsó, viszont rengeteg vitamin van benne és viszonylag kevés is elegendő belőle. Nem mellesleg szuperétel, amely azt jelenti, hogy csak jótékony hatása van a szervezetre.

Bontsuk ki bővebben, hogy miért is hasznos, ha beiktatjuk a mindennapjainkba a gyömbér fogyasztást:

  • nagy mennyiségben tartalmaz vitaminokat, ezekből is kiemelkedően: C és B-vitamint
  • mindemellett nem elhanyagolható, hogy értékes forrása a cinknek, a magnéziumnak, a vasnak, és a kálciumnak
  • a sok hatóanyagnak köszönhetően immunrendszer erősítőhatása van, mindezt a legtermészetesebb módon
  • a kálium tartalma jó hatással van a szív- és érrendszerünkre, csökkentheti a koleszterinszintet is
  • mangántartalma segít megelőzni a felfázást és egyéb húgyúti fertőzéseket
  • gyógyír a gyomor problémákra, alkalmas lehet a hasmenés és a puffadás kezelésében is
  • mivel fájdalomcsillapító hatása is van ennek a szuper ételnek, így torokfájás és köhögés esetén is rendkívül hatékony
  • vércukor problémákkal küzdőknek is segítségére lehet, akár a drága gyógyszerek elhagyásában is, mivel csökkenti a vércukorszintet – természetesen, mielőtt belevágunk az alkalmazásába és főleg a gyógyszerek elhagyásába, – ahogy a szlogen is mondja – kérdezzük meg kezelőorvosunkat

A megfázásos időkben igen hatékony, ha mézzel keverjük. Természetesen, vércukor problémákkal küzdők ezt a verziót ne próbálják ki! Aki azonban fogyaszthat mézet, ezzel az eleggyel egy igazi elixírt kap. Hiszen a gyömbér jótékony hatásait a méz baktériumölő, fertőtlenítő hatásával ötvözzük.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


 Mennyit kell inni egy nap?

fotó: www.unsplash.com

Nem csak a mennyiség a kérdés, hanem az is, hogy mit?

Sokan abban a tévhitben ringatják magukat, hogy az üdítők nem hizlalnak, hiszen csak folyadékok, amelyek átszaladnak a szervezeten. Ez sajnos, nem igaz. A kóla és egyéb cukros löttyök, sajnos nagyon is hizlalnak, méghozzá alattomos, sunyi módon. Természetesen, léteznek cukormentes verziók is, de az egyéb összetevők miatt érdemes ezeket is messziről elkerülni és inkább csak alkalmanként fogyasztani.

Akkor mégis mit érdemes inni?

Természetesen ásványvizet és abból is inkább a szénsavmentes verziót, amely nem okoz puffadást.

Mennyit érdemes inni egy nap?

A napi mennyiséget általánosságban úgy szokás megállapítani, hogy 20 kilónként 1 liter vizet lenne megfelelő elfogyasztani. Ami azt jelenti, hogy egy 60 kilós egyén fogyasszon el napi 3 liter vizet. Ez az eredmény azonban pont az, aminek tűnik egy átlag számítás. Egy 80 kilós hölgynek, vélhetően nem szükséges napi 4 liter vizet legurítania. Az azonban fontos lenne, hogy a felnőttek igyanak meg legalább napi 2 liter ásványvizet. Persze, aki ezt fentebb tudja vinni 3 literre, nem árthat vele.

Hogyan váljon szokásunkká az ivás?

Sokan elfelejtenek inni. Erre kiváló módszer, ha az íróasztalunkra, vagy ahol a napunk nagy részét töltjük kiteszünk egy másfél literes palack vizet és 12 óráig megisszuk legalább a felét, majd amíg a munkahelyünkön vagyunk, addig a fennmaradó mennyiséget. Ha még a nap hátralévő részében megiszunk fél literrel, el is értük a 2 liternyi adagot.

Miben segít, ha megfelelő mennyiségű vizet iszunk?

Soha többé fejfájás

Aki megfelelő mennyiségben hidratálja a szervezetét, annak ritkábban fáj a feje. Természetesen, a fájdalom adódhat más tényező miatt is, de sokszor megszűnik, ha jobban figyelünk a folyadékfogyasztásra.

Éhes vagy? Igyál!

Sokszor a szervezet éhségérzettel jelzi a szomjúságot, mivel az ételekben is van nedvességtartalom. Ha még nem jött el a következő étkezés ideje, akkor igyunk-igyunk és igyunk. Ezzel a módszerrel csökkenthetük a kellemetlen érzést és betarthatjuk a diétánkat.

Jobb emésztést eredményez

A bélben az áramlást serkenti a megfelelő folyadék bevitel, így jobb lesz az emésztésünk.

Viszlát méreganyagok

Aki magasabb mennyiségű folyadékbevitel segíti a méreganyagok távozását is a szervezetőből, amely jobb közérzetet eredményez, nem mellesleg a fogyásban is jelentős szerepet játszik.

Szebb bőr, egészségesebb belső szervek

Ha a szerveink könnyebben működnek, az az arcunkon is meglátszik. Az emberi arc a belső szervek tükre, azaz a bélrendszeri problémák igen gyakran ütköznek ki az arcon. Akinek a szervei rendben vannak és hidratáltak, annak az arcbőre is tiszta és üde.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Segítség! Nem tudok lefogyni!

           fotó: www.unsplash.com

Folyamatosan diétázol és edzeni is jársz, de nem mutat kevesebbet a mérleg nyelve?

Vegyük górcső alá, hogy hol csúszhat hiba a gépezetbe:

1., Diéta

Biztos, hogy betartod a diétát? Sokan gondolják, hogy teljesen rendben van az étkezésük, de megfeledkeznek az itt-ott bekapott plusz kalóriákról. Hiába a gondos odafigyelés, ha a gyermek után megesszük a reggeliről maradt fél lekváros kenyeret. Ha ebédre bedobjuk a saját ebédünk után a gyerkőcök tányéron hagyott krumplikáját és husikáját. Az a két túró rudi, amit azért eszünk meg, mert holnap le fog járni – na igen, az sem segít, hogy fogyjunk. Nehéz elhinni, de sokszor elég, ha egy banánnal többet eszünk és máris stagnál a súlyunk.

2., Eleget eszel?

Sokan átesnek a ló túloldalára és nem fogyasztanak elegendő mennyiségű ételt. Ilyenkor a szervezet takarékos üzemmódra kapcsol, és úgy ragaszkodik a zsírpárnákhoz, mint kisgyermek a macijához. Érdemes kiszámolni, hogy nagyjából mennyi a napi kalória felhasználásunk. Amely több tényezőtől függ:

  • életkor
  • nem
  • testúly
  • testmagasság
  • napi aktivítás

Jó kis kalkulátor található ide klikkelve:

https://orvosilexikon.hu/kalkulatorok/napi-kaloriaszukseglet-kalkulator

Ahogy ezen a felületen is olvasható, nagyjából 500 kcl-val kell csökkenteni a kapott értéket ahhoz, hogy egészségesen, heti 0,5 kilógrammal kevesebbek legyünk.

Ellenben az 1000 kalóriás – sokszor divatos – diétákat senkinek nem javasoljuk. Rövidtávon gyors eredményt hoznak, de hosszútávon több káruk van, mint hasznuk. Legyünk türelemmel és fogyjunk egészségesen.

3., Vitaminok és ásványi anyagok hiánya

Aki állandóan fáradt, szüksége van valamire, ami pörgeti, így sokszor nyúl édességért. Amennyiben fáradtságot, hajhullást, kedvetlenséget tapasztalunk érdemes végiggondolni, hogy megfelelő mennyiségben juttatunk-e vitaminokat a szervezetünkbe. Ha ennél kórosabb az állapot, ideje egy vérvételnek.

4., Stressz, az az átkozott

Természetesen, a stressz, mint mindenben, így a fogyás terén is negatívan befolyásol, mivel aki túl sok stressznek van kitéve, annak magasabb a kortizol szintje. Ebben a feszült állapotban, könnyebben nyúlunk azokért az ételekért, amelyeket kerülni kellene.

5., Nem támogató környezet

„Jaj, csak ezt edd még meg, jaj csak az a falat, annyi úgysem számít.” Tanuljunk meg NEM-et mondani, hiszen minden falat számít. Magyarázzuk el a környezetünknek, hogy az egészégünk és a saját jólétünk érdekében életmódváltásba fogtunk és ezt tartsák tiszteletben.

Vegyük végig a fenti pontokat és határozzuk el magunkat! Azért, hogy változzunk, változtatni szükséges.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


 Mit (t)ennél másként, ha 20 évvel fiatalabb lehetnél?


fotó:www.unsplash.com

Vajon mit változtatna a mostani önmagadon az, hogy ha 20-25 évvel ezelőtt jobban odafigyeltél volna magadra?

 

Dohányzás:

A cigaretta az egyik olyan káros szenvedély, amelyre semmilyen formában nincs szüksége a szervezetnek. Semmilyen pozitív hatással nem bír, ellenben rengeteg negatív hatása van a szervezetre. Mind a légzőszerveink, mind a kardiovaszkuláris rendszerünkre igen nagy terhet ró a rendszeres nikotin fogyasztás. A dohányzás folyamatosan roncsolja a sejtek regenerációját, így megnő a kórnikus betegségek kockázata. A bőr megereszkedése, sárga fogak és bűzös lehelet már csak hab a tortán. Mindegy, milyen korban vagyunk, a dohányzást soha nem késő abbahagyni, de legjobb lenne soha el sem kezdeni.

Ráncok és anyajegyek:

Fiatal(abb) korban, sokan gondolják azt, hogy nincs is fontosabb, mint a tökéletesen barna bőr. Megfeledkeznek azonban arról a fontos tényről, hogy a szoláriumban és a napon töltött órák száma összeadódik és ennek hatására – egyéni adottságoktól függően – a bőr korábban kezd ráncosodni és egyre több anyajegy alakul ki rajta, amely fokozott veszélyt jelent a melanóma kialakulásában.

Elégséges vízfogyasztás:

Aki rendszeresen elegendő vizet fogyaszt, annak hidratált a bőre, egészséges az emésztése, ritkábban fáj a feje, életerősebb és magasabb a vitalitása. Megéri már egészen fiatal kortól rászokni a rendszeres és megfelelő mennyiségű ivásra.

Egészséges étkezés:

Talán nem kell mondani, hogy az egyik legfontosabb tényező az, hogy milyen ételekkel tápláljuk a szervezetünket. Rengeteg egészségügyi probléma megelőzhető az egészséges életmóddal, amelyre soha nem késő áttérni. Tegyünk próbát és legyünk türelmesek. A régen kialakult túlsúly, magas vérnyomás, pajzsmirigy vagy vércukor probléma nem múlik el egyik napról a másikra, de kitartással és türelemmel elérhetjük a várva-várt változást. Azonban ha már egészen fiatal korunktól figyelmet fordítunk az egészséges étkezésre elkerülhetjük az imént sorolt betegségeket is.

Stressz-mentesség

A mai világban mindenhol és mindenkor stresszelünk. Aggódunk a gyermekeink miatt, közben felidegesít a felettesünk, de összevesztünk a házastársunkkal és még az a barom is ránk dudált az utcán. Vezessük le a feszültséget! De ne az evésbe meneküljünk!  Mozogjunk, meditáljunk, relaxáljunk és nevessünk sokat. Egy kutatás kimutatta, hogy már az erőltetett mosolygás is jótékony hatással van a szervezetre és beindítja a boldogság hormonok termelését. Próbáljuk ki! Mosolyogjunk sokat.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Hogyan pörögjünk fel?

fotó: www.unsplash.com

 Semmihez nincs kedved? Állandóan fáradtnak érzed magad? Tippjeinkkel könnyen kiléphetsz ebből az állapotból.

1., Vízfogyasztás

Több írásunkban is szóltunk már a vízfogyasztás fontosságáról és ebben a cikkben ismét helyet kap. Aki elegendő vizet fogyaszt, annak jobban pörög az agya. Fontos lenne, hogy mindenki elérje a napi 2,5-3 liternyi vízfogyasztást. Ha eddig keveset ittál egy nap, akkor adj időt magadnak és fokozatosan turbózd fel a mennyiséget. Nem csak a fáradtság megelőzése miatt fontos ez, de betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik a megfelelő mennyiségű folyadék bevitel.

2., Cseréld le a kávét

Például zöld teára. Ez a megoldás több szempontból is kifizetődő. A zöld teában lévő koffein hatása folyamatosan ürül ki a szervezetből, így tovább tart a hatása. Nem mellesleg közben méregtelenít is.

3., Csak csokit ne

Helyette fogyasszunk inkább aszalt szilvát, olajos magvakat és gyümölcsöket. Az agy mikor édesség utáni sóvárgást jelez, ugyanarra a tápanyagra vágyik, mint ami a csokiban és az almában is megtalálható. Azaz csoki helyett, válasszuk az almát.

4., Füstmentes élet

A dohányzásról is írtunk már, de az egészséges életmódban nincs helye a dohányzásnak. Hiszen hiába teszünk az egészségünkért helyes étkezéssel és testmozgással, a dohányzással nyakon vágjuk erőfeszítéseinket. Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a dohányzás az egész szervezetre felesleges káros hatást gyakorol, mind a légzőszerveinkre és a keringésirendszerre. Nem mellesleg drága is. Ideje felhagyni vele. 

5., Pihentető alvás

Szervezetünk nem véletlenül vált alacsonyabb kapacitásra, adjuk meg neki a szükséges pihenést. Amikor tehetjük, aludjunk eleget és pihenjünk. A minőségi alvás alapvetően fontos az egészséges szervezet számára.

6., Mozgás

Nem baj, ha csak sétálni van erőnk vagy kedvünk. De akkor is menjünk és csináljuk. A fűtés szezon miatt szennyezettebbek a városok, falvak. Ha tehetjük, menjünk el hétvégente a hegyekbe sétálni, levegőzni. Nem csak a tüdőnek teszünk jót vele, de elménk is megtisztult és a testünket is átmozgatjuk.

7., Étkezés

A hideg időben sokkal jobban kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket, ám pont ezek emésztése miatt leszünk fáradtak és nyomottak. Igyekezzünk a hideg időben is tartani magunkat az egészséges étkezéshez, már ezzel is sokat teszünk a fittségünkért és a betegségek megelőzéséért.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért jó otthon edzeni?

Az elmúlt időben felértékelődtek azok a tevékenységek, amelyeket otthon lehet csinálni.

Ahogy jól tudjuk volt olyan időszak is, amikor a korona vírus miatti intézkedések kapcsán nem is 

volt lehetőségünk, például edzőterembe járni. Ekkor még tovább nőtt az online edzések népszerűsége. Sok olyan edző volt, akik a #maradjotthon időszakában média felületeken tartottak élő edzést a vendégeiknek, ezzel biztosítva a megszokott mozgásadagot.

fotó: www.unsplash.com

Vegyük végig – karantén ide vagy oda – miért is jó és hasznos otthon edzeni.

1., Nem kell az edzőterembe utazni, esetleg a dugóban ácsorogni és ezzel felesleges időt tölteni.

2., Példát mutathatunk gyermekeinknek, családtagjainknak – akár be is vonhatjuk őket az edzésbe.

3., Nem kerül külön kiadásba a napijegy vagy az edzés bérlet megvásárlása.

4., Nem vagyunk beszorítva egy bizonyos idősávba, amikor az adott edzés kezdődne. Otthon akkor kezdünk bele, amikor éppen időnk és kedvünk van.

5., Nem mindig vagyunk abban a hangulatban, hogy másokkal találkoznánk – ilyen esetekben is tökéletes megoldás az otthoni edzés.

6., Senki nem fogja észrevenni, ha pizsamában végezzük el a gyakorlatokat, esetleg még nem fésülködtünk.

Hogyan csináljuk?

1., Tervezzünk! Ahogy az edzőterembe járnánk, az otthoni testedzést is ütemezzük be a mindennapjainkba.

2., Kezeljük ugyanolyan prioritással, mintha egy edzésre kellene odaérnünk és ne szervezzünk más tennivalót ezekre az időpontokra.

3., Heti legalább 2 alkalommal szánjunk magunkra 60 percet.

4., Otthoni edzéseink előtt se együk túl magunkat, mert teli hassal hamar abbamarad a lelkesedés. A mozgás előtt 2 órával már ne fogyasszunk ételt.

5., Készítsünk elő minden kiegészítőt, hogy ne az edzés közben kelljen ezzel foglalkozni. Törölköző, víz, súlyok.

6., Azért, mert otthon edzünk nincs helye a lógásnak! Lehet, hogy nem lát senki, de ne felejtsük el, hogy ha csak nézzük, ahogy az oktató végzi a feladatokat és mi pihengetünk, akkor csak az időt töltjük és nem formálódunk.

Ha az étkezésekre is odafigyelünk és az edzések intenzitása megfelelő, akkor lehetünk ugyanolyan hatékonyak, mintha az edzőteremben tartanánk karban magunkat.

Sok sikert!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


 Vajon melyik nyom többet a latba? Az étkezés vagy az edzés?

Sokan azt gondolják, ha rendszeresen járnak edzeni, akkor bármit és bármikor megehetnek. Sajnos, ez nem így van. Persze, azért erre a kérdésre a válasz ennél jóval összetettebb. Átbeszéljük, hogy miért.

fotó: www.unsplash.com

 Először is nagyon fontos tudni azt, hogy a genetika – tetszik, vagy nem tetszik – nagyon sokat számít. Azaz, aki hízékony, annak sokkal többet kell tennie az alakjáért, mint annak aki nem.

Az sem mindegy, hogy a heti elvégzett edzés milyen mennyiségű és minőségű. Ha valaki például valaki mindennap fut 10-12 kilométert és ezen kívül nem egész nap eszik, valószínűleg a sportnak köszönhetően atletikus az alkata.

Amennyiben viszont heti 2-3 alkalommal 1 órányi könnyed edzést végzünk, akkor ne ringassuk magunkat hiú ábrándba, mert ez nem elég arra, hogy állandóan királyi vacsorával a hasunkban térjünk nyugovóra.

Azt szokták mondani, hogy a kinézetünkben az étkezés 70%, míg a mozgás 30%-ban dominál. Azaz, ha egy átlag embert nézünk, akkor az a rossz hírünk van, hogy nagyon is fontos odafigyelni az étkezésre. Az idő múlásával ez az arány tovább romolhat és vannak szakértők, akik szerint 40 éves kor felett az aránypár alakulása: 80% az étkezés, és 20% a mozgás.

 Ne azokat irigyeljük, akik bármit megehetnek, mégsem híznak. Fogadjuk el a saját testünk adottságait és próbáljuk meg abból kihozni a maximumot.

 Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Milyen mozgást válasszak, ha otthon szeretnék mozogni?

Amióta a korona vírus felütötte a fejét kis hazánkban is, azóta egyre többen mozognak az otthonukban. Milyen gyakorlatokat érdemes végezni és miért? Elmondjuk.

fotó: www.unsplash.com

Az elején talán azt a legcélszerűbb tisztázni, hogy mi az a mozgás, ami közel áll a szívünkhöz. Ha ez megvan, akkor már nincs nehéz dolgunk, mert minden alkalomnak örülni fogunk, amikor mozoghatunk.

 Aki szeret ellazulni, kikapcsolni és megnyújtani az izmait, annak célszerű a jóga valamelyik fajtáját kipróbálni. Elég széles spektrumról válogathatunk, hiszen vannak dinamikusabb órák, kifejezetten gerincproblémák kezelésére alkalmas jógák és olyanok is, ahol meditatív állapotba kerülhetünk.

Aki szeret futni, vagy menjen el a környéken kocogni, ha szereti a kihívásokat akkor egy kis lépcsőzéssel egybekötve vagy ha csak szigorúan az otthoni edzés jöhet szóba, akkor érdemes beszerezni egy futógépet.

Ha az erősítés egy kis kardió mozgással a kedvenc, akkor érdemes cross training vagy HIIT edzéseket keresni online.

Ha azonban szeretnénk egy gyakorlatsort, ami hamar megvan, de átmozgatja az egész testünket, akkor végezzük el az alábbi feladatsort, akár mindennap.

Bemelegítéssel kezdjünk, ami legyen néhány derékkörzés, karkörzés és térdkörzés. Mozgassuk át a csuklóinkat és a bokáinkat is, ne feledkezzünk meg a nyaktáj bemelegítéséről sem, végezzünk fejkörzéseket.

Amikor ezzel megvagyunk fussunk helyben magas térdemeléssel 1 percig, majd saroklendítéssel szintén 1 percig.

Ezek után jöjjenek az erősítő feladatok:

Végezzünk 1 percen át annyi guggolást, amennyit szabályosan meg tudunk csinálni.

Végezünk 1 percen át annyi fekvőtámaszt – akár könnyített, térdelős változatban – , amennyit meg tudunk csinálni.

Végezzünk 1 percen át hátizom erősítést, ehhez feküdjünk hasra, zárjuk a lábainkat össze a kezünket pedig kulcsoljuk a tarkón. Óvatosan, ne lendületből emeljük a felsőtestünket.

Végezzünk 1 percen át hasizomerősítést. Ehhez feküdjünk hanyatt. Lábainkat húzzuk fel hajlítva, úgyhogy a talpunk kényelmesen maradjon a talajon. Kezeink a tarkón összekulcsolva legyenek és így végezzünk törzsemelést felfelé. Fontos, hogy az áll és a mellkas ne érjen össze a feladat végrehajtása közben.

Utolsó feladatként pedig egy picit bepörgetjük a pulzust, végezzünk 1 percen át négyütemű felvőtámaszt.

Amikor megvagyunk fújjuk ki magunkat és nyújtsuk le az izmainkat.

Ez a rövid edzés nagyjából 10 percet vesz el egy napunkból, mégis sokat tehetünk vele az egészségünkért. Végezzük el mindennap, akár reggel és este is.

Jó egészséget!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült.

További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért jó biciklizni?

Ha sportolásról van szó, akkor legtöbbször futás vagy valamilyen más, általában edzőteremben végezhető mozgás jut eszünkbe. Viszonylag kevesen gondolnak azonnal a kerékpározásra. Pedig nagyon jó kis mozgásformáról van szó, amely szinte bármely korosztály számára ajánlott.

www.unsplash.com

A bicikli használatának nem csak egészségügyi, hanem számos más előnye is van. Az egyik például, hogy ha a munkahelyedre vezet bicikliút és így kerékpáron jársz dolgozni, kikerülve a dugókat időt spórolhatsz. Pénztárca barát megoldás is, hiszen megtakarítod a benzin vagy a BKV jegy/bérlet árát.

Most pedig jöjjenek az egészségre gyakorolt pozitív hatásai:

Ezek hasonlóak a futáshoz, viszont kerékpározás közben kíméljük a térdízületeinket, akár térdsérülés rehabilitáció része is lehet a biciklizés.

Bringázás közben fejlődik az izomzat, javul az állóképesség. A szív és a tüdőkapacitása is nő. Kétkeréken ülve is izzadunk, így szervezetünknek segítünk a méreganyagok kiválasztásában, ami erősebb immunrendszerhez vezet.

A fentiek összességében okozzák azt, hogy a kerékpározástól javul az életminőség, jobban érezzük magunkat a bőrünkben. További nagyszerű hír, hogy egészen kicsi kortól, egészen idős korig bármikor biciklire pattanhatunk és élvezhetjük azt a szabadságérzést, amit azáltal érezhetünk, hogy gyorsabban haladunk, mint séta közben.

Télen edzőteremben helyettesíthetjük a biciklizést spinning edzéssel. Már otthon sem kell erről lemondanunk, hiszen vásárolhatunk/bérelhetünk spinning gépet és rengeteg online edzés közül kiválaszthatjuk azt, ami a legmegfelelőbb számunkra.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Hogyan lesz lapos a hasam?

A legtöbb embernek megfordul a fejében, hogy a következő nyárra, vagy a következő nyaralásra eléri a csúcsformáját. Nem is olyan könnyű ez. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy 80%-nak nem sikerül évek óta elérni a vágyott testalkatot.

Vajon mi lehet a gond?

www.unsplash.com

Ahogy azt általában mindenki tudja, vannak különböző testalkatok. Vannak szerencsések, akik ha híznak, mindenhová egyenletesen terebélyesednek. Vannak, akik alsótestre híznak és vannak, akik pedig alma típusúak, így hastájékon rakódik le leginkább a felesleg rajtuk.

Mindhárom típusnak ugyanaz a teendője, amennyiben fogyás a cél. Megfelelő diétás étrend és kardió edzés, amellyel a felesleges zsírt égeti a szervezet.

Tévhit az, hogy ha valaki folyamatosan hasizomerősítő gyakorlatokat végez, akkor laposabb lesz a hasa. Önmagában ezek az erősítő gyakorlatok arra jók, hogy az izomzatot formáljuk és még szebb, látványosabb pocakot formáljunk magunknak. Jó hír, hogy mindenki hasa kockás, rossz hír viszont, hogy a legtöbbünkét eltakarja a zsír. Viszont, ha ezt a réteget ledolgozzuk, akkor láthatóvá válnak az áhított kockák.

Természetesen, nem mindenkinek lesz egyformán formás hasa, akkor sem, ha ugyanazt az étrendet és edzést követi. Ennek oka pedig a genetika. Eltér a vállak és a csípő aránya és eltérhet az izomzat vastagsága, minősége is. Ettől függetlenül ne adjuk fel céljainkat, legyünk kitartóak és az adott „alapból”, amivel születtünk, hozzuk ki a legjobbat. Ha így teszünk, nem fogunk csalódni és sokkal jobban fogjuk magunkat érezni a bőrünkben.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Mi az a zsírégető tartomány?

Nem is csak az a fontos, hogy mi a zsírégető tartomány, hanem az is, hogy hogyan érjük el. Írásunkból minden kiderül.

www.unsplash.com

Azt az állapotot, amikor a szervezet az energiatartalékait felhasználva éget kalóriát, így zsírt is veszít, zsírégető tartománynak nevezzük. Ezt az állapotot edzés közben érhetjük el, akkor ha a pulzusunkat egy bizonyos értéken tartjuk. Mielőtt azt hinnénk, hogy akkor égetjük a legtöbb zsírt, amikor kapkodva vesszük a levegőt edzés közben és ömlik rólunk a víz, megnyugtatunk mindenkit, hogy nem így van. A zsírégető tartomány nagyjából közepes pulzus elérésével érhető el. Ha nagyon magas a pulzusunk, akkor sem hasztalan az edzés, hiszen jól fejlődik az állóképességünk.

Mégis hogyan számolható ki ez a zsírégetésre alkalmas érték?

Van egy képlet, amivel könnyen kiszámolható, hogy mikor kerül a szervezetünk edzés közben arra a pontra, ami zsírveszteséghez vezet.

220-ból vonjuk ki az életkorunkat, majd a kapott számot szorozzuk meg 70-nel, majd az így kapott eredményt osszuk el 100-zal.

Egy példa, ha valaki 35 éves.

  1. lépés: 220-35= 185
  2. lépés: 185×70 = 12 950
  3. lépés: 12 950/100= 129,5

Azaz nagyjából 130 körüli az az érték, amit tartanunk kell edzés közben, ha fogyni szeretnénk.

Hogyan ellenőrizhető ez?

A sportórák és okos órák széles választéka érhető el. Áruk a kedvező pár ezer forintos összegtől a csillagos égig vannak jelen a piacon. Mindez függ a márkától, a minőségtől és a tudástól. Ha hosszútávra tervezünk érdemes befektetni és vásárolni egy ilyen eszközt, hiszen folyamatosan nyomon követhetjük az edzéseinket és azt is, hogy a pulzusunk milyen tartományban van az edzés folyamán.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Hogyan lesz kerek a fenekem?

A fenék formája férfiak és nők számára egyaránt fontos, hiszen mindkét nemet vonzóvá teszi a formás popsi. Na de mit kell tenni, hogy ne lógjon, hanem kerek legyen a hátsónk?

www.unsplash.com

A fenék formája is egy olyan adottság, mint a vékony derék. Vagy szerencsénk van, vagy nincs. De mint mindenen, így a fenék formáján is lehet javítani kitartó edzésmunkával és étkezéssel.

Ha valakinek a genetikája révén nem adatott meg a buborék formájú fenék, akkor bizony csak kemény munka árán érhető el, a vágyott forma. Lapos fenék tulajdonosok számára a koplalás kizárva! Viszont az egészségtelen ételek habzsolása sem jelent megoldást, hiszen akkor csak a zsírréteg nő, ami még jobban lógóvá teszi a feneket.

Aki igazán elszánt fogyasszon megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjét, szénhidrátot és zsírt. Pont annyit, amennyi kalóriára a szervezetének szüksége van, ahhoz, hogy ne zsírt raktározzon, de közben a fenékizomzata elég tápanyagot kapjon a fejlődéshez.

A fenekünkben egy igen nagyméretű izom található és ennek a fejlesztése nem könnyű, azonban nem is lehetetlen. Hatékony, ha viszonylag nagy súlyokkal van lehetőségünk edzeni. Látványos a fejlődés, ha legalább heti 2-3 alkalommal fordítunk erre időt és energiát.

Ha nagyon elszántak vagyunk, de picit tanácstalanok is, akkor kérjük ki egy személyiedző véleményét mind a táplálkozás, mind az edzések kapcsán. Ilyenkor nem kell elköteleznünk magunkat arra, hogy innentől minden alkalommal edzővel végezzük a fenékformálást, ellenben hasznos, ha egy két alkalommal megtanuljuk a gyakorlatok helyes kivitelezését.

Ha otthon szeretnénk formásabbá tenni a fenekünket, akkor guggoljunk sokat és végezzünk minél több kitörést. A lépcsőzésnek pedig nagyszerű alakformáló hatása van, és ha futva végezzük, akkor még zsírt is égethetünk.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Mitől lesz feszesebb a bőröm?

A feszes bőr a fiatalok védjegye. A korral bőrünk veszít nedvesség és kollagén tartalmából, így egyre kevésbé lesz rugalmas. De vajon mit tehetünk azért, hogy a bőr üdeségét, fiatalosságát minél tovább megőrizzük?

www.unsplash.com

A következőkben csupa olyan tippet adunk, amelyek nem csak a bőr feszességét hivatottak megőrizni, hanem az egészségünkre is jó hatással vannak.

1., Vízfogyasztás

Cikkeink között, sokszor hivatkozunk arra, hogy mennyire fontos a megfelelő mennyiségű víz elfogyasztása. Amennyiben a feszes, hidratált bőr a cél, igyunk, igyunk, igyunk. Kivéve természetesen, ha szív- vagy veseelégtelenségben szenvedünk.

2., Egészséges ételek fogyasztása

Amikor a szervezetünket nem terheljük le nehéz és egészségtelen ételekkel, akkor a gyomrunknak nem kell úgymond küzdenie és könnyedén hasznosítja a tápanyagokat. Figyeljük csak meg, hogy egy nehéz, fűszeres vacsora után mennyivel másabb az arcunk, mint mikor kiegyensúlyozottan étkeztünk.

3., Kollagén bevitel

A kor előrehaladtával szervezetünk fokozatosan veszít kollagén tartalmából, ami nem csak a bőrünkön látszódik meg, de érezhetjük, hogy könnyebben sérülünk meg, nem annyira terhelhetőek az ízületeink. Mindez jó minőségű kollagén és C-vitamin hosszútávú, rendszeres fogyasztásával megelőzhető és jól karbantartható.

4., Vitamin és ásványianyag fogyasztás

Ha szerevezetünk dúskál a tápanyagokban, akkor nem keletkezik semmilyen anyagcsere folyamatban hiány. Ennek eredménye az erős immunrendszer, amely meglátszódik az arcunkon és a bőrünk minőségén is.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Egyedül vagy csoportosan érdemes edzésre járni?

Vannak, akiknek határozott elképzelésük van erről. Akik viszont még hezitálnak, nekik nyújtunk segítséget, hogy melyik edzésfajta lenne ideális számukra.

www.unsplash.com

Első típus:

Igaz rád? Szeretnél kikapcsolni, csak magadra koncentrálni. A legjobb, ha senki nem szól hozzád, nem zavar amíg edzel? Ha ez jár a fejedben, akkor gyerünk, menj egyedül futni, biciklizni vagy úszni. Ha terembe mész, akkor tegyél fel egy látványos fejhallgatót, amivel valóban kizárhatod a külvilágot és a többiek számára is egyértelmű lesz, hogy két gyakorlat között nem szeretnél fecsegni. Ha igazi magányos farkas vagy, akkor rendezz be otthonra magadnak a garázsba, az egyik szobába vagy a kertbe egy konditermet, így aztán teljesen kizárod a lehetőségét, annak, hogy bárki megzavarjon. Ha pedig az egészségügyi helyzet újra úgy hozná, a saját, otthoni edzőtermed, akkor is mindig látogathatod.

Második típus:

Elég egyértelmű, hogy ha ennek az ellenkezője igaz rád, akkor te a csoportos edzésekben találod meg a számításod. Milyen vagy? Valószínűleg, szereted a társaságot, motivál, ha jó zene szól és mások erőfeszítéséből erőt nyersz, és ez további teljesítményre ösztönöz. Egyedül viszont képtelen vagy kihozni magadból a maximumot. Ha ez mind igaz rád, mégsem érzed felhőtlenül azon az edzésen, ahová jársz, az óratípussal lehet a gond. Keresgélj tovább!

Mindegy, hogy melyik kategóriába tartozol, a legfontosabb, hogy megtaláld azt az edzést, ami kikapcsol, amitől feltöltődsz. A legfontosabb, hogy érezd jól magad.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért hasznos a TRX edzés?

Először is tisztázzuk, hogy mi is az a TRX? A TRX egy kötél és az azzal végzett edzésforma neve. A TRX egy mozaik szó (Totalbody Resistance Exercise). Az eszközt Randy Hetrick fejlesztette ki az amerikai haditengerészet elit alakulatánál, az ezredforduló körüli években. 

www.unsplash.com

Kinek ajánlott ez az edzésforma?

Szinte mindenkinek. Ezzel az eszközzel bárhol, bármikor lehet edzeni edzettségiszinttől függetlenül. Csak a kötelet kell felfüggesztenünk a megfelelő helyre.  Lehet az udvarunkon vagy az erdőben egy fa ága, egy kampó a lakásban vagy egy profi TRX állvány, amely kifejezetten ehhez az edzéstípushoz lett kialakítva. Ha megvan a rögzítés kezdődhet is az edzés. Online rengeteg program fellelhető, amely segítségével az otthonunkban is bármikor tehetünk fittségünkért. Ezzel a mozgással fejlesztjük az izmainkat, a vázizmainkat, az egyensúlyérzékünket, az állóképességünket.

Az ellenállást a saját testünk súlya adja, amelyen változtatni a kötél hosszúságának állításával tudunk. Az edzések közben nem csak a kezünket tehetjük a TRX fogantyújába, hanem a lábunkat is, így a felsőtestünk edzésére kerül még nagyobb figyelem. A kombinációs lehetőségek miatt, rengeteg különböző feladat végezhető a TRX kötél használatával, ezért is közkedvelt ez az eszköz világszerte.

Az edzőtermekben találkozhatunk kifejezetten csak TRX edzéssel, ahol csak és kizárólag olyan gyakorlatokat végeznek a vendégek, amihez minden esetben használják a TRX-et. Viszont már nagyon sok erőnléti edzés órájába is beépítik egy-egy feladat erejéig a TRX kötelet az edzők.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Fogyni szeretnék! Mennyit ehetek?

Ha valaki fogyni szeretne, akkor az első (helyes) gondolata az, hogy csökkenteni kell a kalória bevitelt. Azonban nem mindegy, hogy mennyivel.

www.unsplash.com

Első lépésként szerezzünk be egy füzetet, amelyben 3-4 napon át vezetjük, hogy mikor mit ettünk és ittunk a nap folyamán. Ne csaljunk, mindent jegyzeteljünk le, mert így kapunk teljes képet, amely segítségünkre lesz abban, hogy min tudunk változtatni. Lebegjen előttünk a cél, hogy mit szeretnénk elérni, ez nagyon fontos. Ahogy azt is szem előtt kell tartanunk, hogy ne elérhetetlen vágyakat hajszoljunk! Ne akarjunk például egy hónap alatt ledobni 10-15 kiló súlyfelesleget. Adjunk időt magunknak a változásra.

Ha letelt ez a pár nap, akkor lapozzuk fel a füzetet és nézzük meg, hogy mik azok az ételek, szokások, amelyek kiiktatásával beindulna a fogyás. Például van olyan, akinél elég, ha ebédre fogyasztja azt, amit vacsorára szánna. A nap utolsó étkezésére pedig a korábban megszokott nehéz étel helyett valami könnyű harapnivalót fogyaszt. Sokszor megoldás lehet, ha csökkentjük az elfogyasztott ételek mennyiségét.

Van, akinek ehhez mankó kell és számok. Nekik hasznos ha számolják a kalóriákat. Az internet és applikációk segítségével pikk-pakk megkapjuk a személyre szabott adatokat. A végeredményt meghatározza az egyén neme, kora, magassága és súlya.

Egy 165 centis, 65 kilós, 30 éves nő napi energia felhasználása 1946 kalória. Ez azt jelenti, hogy amennyiben ennyit fogyaszt el sem hízni, sem fogyni nem fog. Ha fogyni szeretne, akkor napi 300-400 kalóriával érdemes csökkenteni a bevitt kalóriák számát. Ebben is segítségünkre lehetnek a különböző applikációk, hiszen ha beírjuk, hogy miből mennyit fogyasztottunk, akkor megadja nekünk, hogy az az étkezés mennyi kalóriát, továbbá fehérjét, szénhidrátot és zsírt tartalmazott.

Arra minden esetben figyeljünk oda, hogy a gyors sikert ígérő fogyókúrák általában visszaütnek. Abban a pár napban, amíg tartjuk a (sokszor nagyon alacsony) 1000-1200 kalóriás vagy az alatti étrendet valóban gyorsan változunk. Ám ahogy visszatérünk a megszokott kerékvágásba, villámgyorsan szedjük vissza akár a leadott kilók többszörösét is.

Figyeljünk oda magunkra, a testünk jelzéseire! Legyünk kitartóak!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Nincs időm! Mégis mikor sportoljak?

 Sokszor halljuk azt a mondást:

 „Mindenkinek csak arra van ideje, amire időt szakít magának, és mindenki csak arra szakít időt, amit fontosnak tart.”

Ez a mondás biztosan helyt áll sok esetben és szituációban az életben, de a testmozgás az egyik olyan dolog, amire nem lehet minden esetben ráhúzni.


www.unsplash.com

Vegyünk például egy anyát, akinek nincs (sok) segítsége. Viszi-hozza a gyermekét, gyermekeit a bölcsödéből, oviból, suliból. Utána elrohan a munkába, onnan rohan vissza, hogy összeszedje a csemetéket. Majd haza közös játék, tanulás, fürdés, fekvés. Közben rendet kell tartani, főzni kell és akkor ez egy egyszerű nap volt, mert nem volt senki beteg, nem kellett bevásárolni és nem jött közbe semmilyen halaszthatatlan intézni való. Szinte elképzelhetetlen, hogy egy ilyen helyzetben lévő szülő mégis hogyan és mikor tudna időt szakítani az edzésre. Miközben pont arra (azokra) szakít időt, akik igazán fontosak neki, a gyermekeire. Ebben a helyzetben teljesen érthető, hogy nem az a vágya,  hogy amikor elaludtak a gyerekek,  vagy amikor még alszanak reggel, akkor tornázzon. Pedig nincs más megoldás ebből a mókuskerékből. Fel kell találni magunkat, ahhoz, hogy ha valóban szeretnénk beiktatni a mindennapjainkba a mozgást, akkor azt hogyan tegyük.

Néhány tipp elfoglalt embereknek:

1., Ha tehetjük ne használjunk BKV-t, hanem egy-két megállót sétáljunk le, szellőztessük ki a fejünket. Amennyiben a forgalom biztonságos vagy van bicikliút, járjunk legalább néha nap biciklivel dolgozni az autó helyett. Ha nagyon elszántak vagyunk, és a közelben dolgozunk, akár futva is bejárhatunk, amennyiben van zuhanyzási lehetőség a munkahelyünkön.

2., Vonjuk be a gyerekeket a mozgásba – igaz, hogy így rájuk is figyelni kell és nem lesz igazi kikapcsolódás – de mégis mozgunk.

3., Ha van segítségünk, akkor merjünk kérni és legyen időnk mozogni. A családunknak is jobb lesz, ha a felhalmozódott feszültséget ki tudjuk adni magunkból.

4., Kövessük a legújabb őrületet. Álljunk fel az íróasztalunk mellől és minden órában csináljunk meg egy gyakorlatból 10-20 darabot. Lehet ez fekvőtámasz, guggolás vagy felülés. Ha egy nap 6 alkalommal megcsináljuk, az azt jelenti, hogy a nap végére végrehajtottunk 60-120 fekvőtámaszt. Az már jóval több, mint a semmi és igazából fel sem tűnik időben, hogy mozogtunk is. Végezzünk mindennap más feladatot. Észre fogjuk venni a változást.

Próbáljuk ki, ne adjuk fel! Meglesz a hatása.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Miért érdemes méregteleníteni?

 Ebben a témában is eltérőek a vélemények. Vannak olyan szakemberek, akik szerint nincs olyan konkrétan, hogy méregtelenítés, hanem az a fontos, hogy a mindennapjainkban étkezzünk úgy, hogy ne halmozzunk fel méreganyagokat.

Más vélemények szerint, viszont igenis fontos, hogy megszabaduljunk a felhalmozódott méreganyagoktól.

www.unsplash.com

Azontúl, hogy az első vélemény valóban jogos, ettől függetlenül számtalanszor érezhetjük azt, hogy elnehezült a testünk és jó lenne egy kicsit felszabadítani. Ilyenkor tehetünk jót magunkkal és a szervezetünkkel, ha választunk egy számunkra megfelelő méregtelenítőkúrát.

Milyen egy jó kúra?

Arról lehet felismerni, hogy magunkénak érezzük és szeretnénk megcsinálni. Nem kecsegtet rövid időn belül nagy súlyveszteséggel – bár a méregtelenítőkúrák egyik nyilvánvaló mellékhatása a súlyveszteség. Inkább azt hangsúlyozza, hogy amennyiben a kúrát megcsináltuk milyen pozitív hatással lesz a szervezetünkre.

Mikor tekintünk helyesen egy ilyen kúrára?

  • nem a gyors súlyveszteség motivál
  • csak egy belépőnek tekintjük az életmódváltáshoz
  • szeretnénk változtatni és ehhez szükséges egy kezdő lökés
  • a kúra végeztével nem térünk vissza ahhoz az életvitelhez, ami miatt rosszul éreztük magunkat
  • akkor kezdünk bele, ha nem adjuk fel

Mit várhatunk egy ilyen kúrától, ha végigcsináltuk:

  • felszabadult energiákat
  • összeszűkült gyomrot
  • sokkal jobb közérzetet
  • könnyedség érzést
  • felszabadultságot és önbizalmat, hogy megcsináltuk
  • további lendületet az egészséges életmód folytatásához

Aki régóta toporog és nem tud lefogyni változtatni, megoldás lehet számára egy méregtelenítőkúra beiktatása.

Sok sikert!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Hogyan védekezzünk a betegségek ellen?

Jelenlegi életünket teljesen megváltoztatta az a tény, hogy 2019 novemberében elindult egy világjárvány, amelynek okozója koronavírus egyik fajtája. Alapjaiban változott meg az életünk és nagyon fontos lett a betegségek kapcsán a megelőzés. Mit tehetünk a hétköznapokban?

www.unsplash.com

Azontúl, hogy rendszeresen kezet mosunk és/vagy fertőtlenítünk, betartjuk  az ajánlott távolságot és maszkot hordunk, sokat tehetünk más módon is egészségünk megőrzése érdekében.

Tippjeink segítségével erős, ellenálló immunrendszerre tehetünk szert:

1., Fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt – vitamintartalmuk által erősebbé válik az immunrendszerünk.

2., Mozogjunk minél többet – ezzel nem csak a stresszt vezetjük le, de segítünk szervezetünknek a méreganyagok kiválasztásában.

3., Pihenjünk eleget. Szervezetünk ellenállóbbá válik, ha kipihenten vágunk neki a napi tennivalóknak.

4., Táplálkozzunk egészségesen – figyeljünk az ételeink minőségére. Igaz a mondás, amit eszel, az leszel. Az egészséges ételektől, egészséges.

5., Érjük el az ideális testsúlyunkat. Akin nincs súlyfelesleg, annak egészségesebb és ellenállóbb a szervezete.

6., Fogyasszunk immunerősítésre alkalmas vitaminokat és ásványianyagokat.

7., Igyunk napi minimum 2 liter vizet, ezzel is segítve szervezetünk méregtelenítését.

Tegyünk meg mindent, óvjuk legféltettebb kincsünket, az egészségünket!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Ússz az egészségben!

 Az úszás az egyik legkedveltebb sport. Nem véletlenül vívta ki magának ezt a népszerűséget. Azontúl, hogy korosztálytól és edzettségiszinttől függetlenül bárki űzheti, számos pozitív hatása van a szervezetünkre.

www.unsplash.com

 Tüdő:

úszás közben a szervezetünk rá van kényszerítve a precíz lélegzetvételre, hiszen egyes úszásnemekben, mint például a gyorsúszás, csak bizonyos időnként és időben vehetünk levegőt. A tempó és a fel-lemerülés igen megedzi a tüdőt, amellyel nő a kapacitása. Ezért is ajánlott többek között asztmás betegek számára.

  Szív és keringésrendszer:

Az úszás az a sport, amelyben egyszerre mozog a legtöbb izomcsoport. Ehhez a megterheléshez a szívnek és az ereknek alkalmazkodnia szükséges, így fokozatosan fejlődik az érhálózat. Azonban fontos, hogy ez a fejlődés csak egy bizonyos életkorig, 14 éves korig érhető el.

Több kutatás igazolja, hogy a rendszeresen úszók szervezete ellenállóbb és kevésbé hajlamos a betegségekre.

Ízületi problémák:

Kevesen tudhatják, hogy a víz ellenállása magasabb, mint a levegőé, ezért az úszás hatásos alakformáló. További előnye az úszásnak, hogy míg egy futó főként az alsó testét edzi, addig egy úszó teljes testét igénybe veszi a mozgás.

További előnye a futással szemben, hogy nem kerül semmilyen teher a csontozatra és az ízületekre, mégis minden izomcsoportot átmozgat.

Fogyás:

Úszás közben vékony, szép izomzatra tehetünk szert és akár 500-700 kalóriát is elégethetünk, ami ugyanazt az eredményt adja, mintha ugyanennyi ideig futnánk.

Kikapcsolódás:

Az úszás sok esetben nem csak egy edzés, hanem kikapcsolódás is. Miközben hullámzik a víz, lebeg a test kellemes érzés árad szét bennünk. Tökéletes választás rossz hangulat vagy depresszió esetén is.

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.


Alma – szuperétel a mindennapokra

A szülők általában mindennap adnak a gyermeküknek egy almát, nagyon helyesen. De vajon ők miért nem fogyasztanak belőle, mikor szinte felsorolhatatlan az erényeinek sora.

www.unsplash.com

Az alma az egyik legszuperebb szuper étel. De vajon mit jelent, hogy szuperétel? Azokat az ételeket nevezzük így, amelyeknek semmilyen negatív hatása nincs az emberi szervezetre. Fogyasztásuk csak előnyökkel jár.

Nézzük az alma miért is érdemelte ki, az úgynevezett superfood, azaz szuperétel rangot:

1., Pektin tartalma nem csak a koleszterinszintet csökkenti, de vizet köt meg, ezzel lazítva a gyomor tartalmát, ezzel megelőzve a szorulást.

2., Csökkenti az aranyér és különböző daganatok kialakulását.

3., Segít szinten tartani az inzulinszintet, így elkerülhetjük a falásirohamokat.

4., Egyes kutatások igazolták, hogy heti 5 alma elfogyasztása segít megelőzni az asztma kialakulását.

5., Tudósok szerint, ha az étkezések előtt 10-15 perccel elfogyasztunk egy almát, hatásosabb lehet a fogyókúránk.

6., Az alma kalóriatartalma igen csekély. Mérettől függően nagyjából 50-80 kalória. Akár édesség helyett is megfelelő választás lehet. Főként, hogy alacsony kalóriatartalma mellett, nem tartalmaz zsírt sem.

7., Az alma nagyon jó vitaminforrás: magas a C-vitamin tartalma, de káliumot, kalciumot, vasat és foszfort is tartalmaz.

8., Tisztítja a fogakat és semlegesíti a kellemetlen leheletet.

A fenti pozitív hatásokat olvasva, valóban igaz a mondás: „Minden nap egy alma, az orvost távol tartja.

A gyümölcs fogyasztása előtt mindenképpen tisztítsuk meg alaposan, hogy a permetezőszereket és egyéb szennyeződéseket hatékonyan eltávolíthassuk.

Jó étvágyat!

Ez az írás  a „Humán szolgáltatások fejlesztése térségi szemléletben a Solti konzorciumban” című, „EFOP-1.5.3-16-2017-00016” azonosító számú projekt keretein belül készült. További érdekes tartalmak olvashatóak a www.sportelmenyekbacsban.hu weboldalon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail