Hasznos információk

A Fogyasztóvédelmi Felügyelőség tájékoztatója

Hogyan kerülhetők el az árubemutatók csapdái

A jó idő megérkeztével az árubemutatóra invitáló meghívók is felbukkannak postaládáinkban.Rendkívül kedvező áron juthatunk el egyes nevezetességekhez, illetve vehetünk részt programokon termékbemutatóval egybekötött utazás keretében.

Mielőtt jelentkeznének az ellenállhatatlannak tűnő kirándulásra, fontolják meg akövetkezőket:

A kirándulás elsődleges célja, hogy Önök a termékbemutatón vásároljanak. Az utazás során gyakran a kiszolgáltatott helyzetben vannak, és nem tudnak reálisan átgondolt döntést hozni, hiszen az előadók remek rábeszélő-készségüket kihasználva meggyőzik Önöket arról, hogy a termékre feltétlenül szükségük van. Ezeket a termékeket legtöbbször az egészségre gyakorolt hatásuk miatt vásárolják meg, hiszen meggyőzik Önöket arról, hogy a termék megelőzi az egyes betegségeket, vagy segít a gyógyulásban, ezért minden pénzt megér.

Gyakran találkozunk olyan esetekkel, amikor a méregdrága pénzen megvásárolt termék megtalálható az üzletekben sokkal olcsóbb áron. Érdemes tehát az árakról tájékozódni, mielőtt meggondolatlanul adnának ki pénzt olyan termékre, mely máshol az ár töredékéért is megkapható. Ugyanakkor azt is meg kell jegyeznem, hogy nem jogsértő az a gyakorlat, miszerint az árubemutatón többszörös áron értékesíti termékeit a vállalkozással.

Sok esetben hangzik el olyan állítás az árubemutatókon, miszerint csak korlátozott ideig, korlátozott darabszámban lehet a terméket megvenni, vagy egyébként a terméknek sokkal magasabb az ára, vagy a későbbiekben magasabb lesz, így utoljára vásárolható meg kedvezményes áron. Ezek az állítások azonban a legtöbb esetben valótlanok, ami egyben jogszabályt sért. Nem szabad tehát elhinni mindent, amit az árakról és kedvezményekről állítanak az árubemutatón, mert az gyakran valótlan és csak az áru értékesítésének előmozdítása érdekében hangzik el.

A termékbemutatókon leginkább az idősebb korosztály tagjai vesznek részt, akik a betegségek tekintetében veszélyeztetett korosztály. Ezért a rendezvényen gyakorta olyan készülékeket, és készítményeket próbálnak értékesíteni, melyek az egészségre gyakorolnak jótékony hatást, a betegségek megelőzésében segítenek, vagy akár gyógyító hatásúak. Az idős embereket könnyű meggyőzni arról, hogy az egészségük érdekében megvásárolják a terméket – akár teherbíró képességüket meghaladó áruhitel igénybevételével. A termékek jótékony hatásait ugyanakkor igazolni többnyire nem tudják. Mindezek alapján egészségük megóvására és a betegségek megelőzésére alkalmas termékek megvásárlása előtt szakemberektől érdeklődjenek a termék tényleges hatásairól.

Amennyiben a fentiek ellenére vásároltak az árubemutatón, és otthon jönnek rá arra, hogy nem jó vétel volt, – elvileg – még van megoldás. Az üzleten kívül kötött szerződés esetében ugyanis a termék kézhezvételét követően 8 munkanapon belül elállhatnak a szerződéstől. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a bemutató helyszíne nem a cég szék-, illetve telephelye (és legtöbbször nem az), 8 munkanapon belül postára kell adni az elállási szándékot kifejező nyilatkozatot, melyet a vállalkozás köteles tudomásul venni, és a teljes vételár visszafizetésére köteles. Abban az esetben is köteles visszafizetni a teljes összeget, ha a szerződésben kötbért kötött ki, ez ugyanis nem szabályos. Amennyiben tehát el kívánnak állni a vételtől, 8 munkanapon belül jelezni kell a vállalkozás felé, és a teljes vételár visszafizetését követeljék –

a vállalkozás eltérő álláspontja ellenére is. Egyébként ezen lehetőségről a vásárlást megelőzően teljes körűen köteles a cég tájékoztatni a leendő vásárlóit. Ugyanakkor

amennyiben a vételár visszafizetését a vállalkozás önként nem teljesíti, kizárólag polgári peres úton van lehetőség a kikényszerítésre. Ezért ismételten felhívnám a figyelmet arra, hogy a vásárlást megelőzően érdemes alaposan átgondolni, hogy szükségük van-e a termékre, és az adott áron meg kívánják vásárolni, mert utólag nagyon nehéz visszaszerezni a jogosan követelt pénzünket.

A fentieken túl figyeljenek arra, hogy a kozmetikai termékekhez és a villamossági termékekhez magyar nyelvű használati útmutatót köteles a forgalmazó biztosítani és a vásárláskor átadni. A kötelez jótállás hatálya alá tartozó termékekhez továbbá jótállási jegyet kell biztosítani. Ezek megléte és átadása azért is fontosabb, mint a hagyományos, bolti értékesítésnél, mivel az árubemutatót tartó vállalkozások sok esetben üzlettel nem rendelkeznek, így nehezebb elérni vagy felkeresni őket egy esetleges probléma felmerülése esetén.

A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének tapasztalatai az árubemutatókon történő ellenőrzések alapján negatív.

Dr. Magyar Zsanett

Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal

Fogyasztóvédelmi Felügyelőség

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail